PROJEKT ŚWIETLICE DZIELNICOWE CHATKA

JEST DOFINANSOWANY PRZEZ URZĄD MIASTA CHORZÓW

PRIORYTET: SERCE DLA DZIECKA

Świetlice Środowiskowe "Chatka" dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat i młodzieży gimnazjalnej z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i wychowawczej. Świetlice są placówkami wsparcia dziennego - 5 świetlic socjoterapeutycznych i 2 środowiskowe. Codziennie podopieczni otrzymują pełnowartościowy posiłek; w czasie roku szkolnego jest to kolacja, zaś w czasie ferii i wakacji obiad. Świetlice są wpisane w Rejestr Placówek Wsparcia Dziennego Wojewody Śląskiego. Placówki gwarantują opiekę pedagogiczną, pomoc logopedyczną, psychologiczną, gimnastykę korekcyjną, zajęcia świetlicowe oraz korepetycje - łącznie dla około 350 wychowanków.

"Chatka na Ratuszowej" w Chorzowie Batorym, ul. Ratuszowa 20 przy SP-37 (działa od 01.04.2003)
"Chatka na Głównej" w Chorzowie Maciejowicach, ul. Główna 21 przy SP-25 (działa od 01.09.2003)
"Chatka na 3 Maja" w Chorzowie, ul. 3-go Maja 78 przy SP-15 (działa od 01.03.2006)
"Chatka na Piotra" w Chorzowie, ul. Piotra przy (działa od 01.09.2010)

Świetlice prowadzą działalność na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Chorzowa. Oprócz zadań realizowanych przez poszczególne świetlice, prowadzone są działania mające na celu integrację środowisk. Zorganizowano konkurs Scrabble, spartakiadę, rajd górski, spotkanie ze Św. Mikołajem oraz Jubileusz Chatek (pięciolecie działalności), w czasie którego w roku 2008 wręczono po raz pierwszy odznaki "Przyjaciel Chatki". Odznaki te będą raz w roku wręczane osobom i instytucjom, które w sposób szczególny wspierają naszą działalność. Prowadzona była również akcja "zima w mieście" i "lato w mieście". Dla ponad 100 dzieci organizowane są corocznie kolonie letnie.

Wolontariusze Chatek wielokrotnie brali udział w zbiórce żywności organizowanej przez Śląski Bank Żywności w Rudzie Śląskiej. W kwietniu 2008 Zespół Świetlic Dzielnicowych "Chatka" uczestniczył w miłej uroczystości w Urzędzie Miasta Chorzów, w czasie której przedstawiciele Banku Zachodniego prowadzący Fundację Bank Dziecięcych Uśmiechów przekazali na rzecz świetlic czek w wysokości 3.000,00 zł na zorganizowanie wycieczki do Bochni dla 50 podopiecznych.

Na bieżąco prowadziliśmy współpracę z Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu, umożliwiając studentom odbywanie praktyk.

Chatki

Naszą działalność statutową rozpoczęliśmy w II kwartale 2003 roku projektami dotyczącymi prowadzenia Domów Dziennego Pobytu przy ul. 3-go Maja oraz ul. Wolności - ten drugi Dom został później przeniesiony do pomieszczeń parafialnych Parafii Świętego Ducha przy ul. Dąbrowskiego.
Równolegle, z dniem 31 marca 2003 roku ruszyła Chatka 1 przy ul. Ratuszowej 20 w budynku Szkoły Podstawowej Nr 37. Kolejne Chatki, które tworzyły Zespół Świetlic dzielnicowych "CHATKA" rozpoczęły swoją działalność. W Maciejkowicach - Chatka 2 w budynku Szkoły Podstawowej nr 25 przy ulicy Głównej 21 dnia 01.09.2003, rok później dołączyła Chatka 3 - pierwsza dla gimnazjalistów w budynku Gimnazjum nr 2 przy ul. Sportowej 4, Chatka 4 - w Gimnazjum nr 5 przy ul. 11-go Listopada 25 od dnia 1 lutego 2005, Chatka 5 - w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. 3-go Maja 78 od 1 marca 2006, Chatka 6 w Gimnazjum nr 3 przy ul. 3-go Maja 22 dnia 1 kwietnia 2007. Najmłodsza ze świetlic Chatka 7 działa od 1 marca 2008 w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Wolności 133.

Chatki są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi wsparcia dziennego, w każdej z nich jest 50 miejsc. Dzieci i młodzież mogą tu liczyć na wszechstronną pomoc m.in. w odrabianiu zadań domowych, pomoc w nauce, zajęcia w kółkach zainteresowań, aktywne spędzanie wolnego czasu. Radą i pomocą służy również psycholog, logopeda, specjalista od gimnastyki korekcyjnej. Codziennie od poniedziałku do piątku przez cały rok kalendarzowy na uczestników świetlicy czeka wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna i opiekuńczo-wychowawcza. W pięciu świetlicach odbywają się zajęcia w grupach socjoterapeutycznych, prowadzone przez doświadczonych socjoterapeutów.
Zajęcia w świetlicy kończą się posiłkiem. W ciągu roku szkolnego jest to kolacja, zaś w czasie ferii i letnich wakacji gdy zajęcia odbywają się rano - obiad.
Oprócz codziennych zajęć zgodnych z harmonogramem poszczególnych świetlic organizowane są również zajęcia i spotkania integracyjne dla całego zespołu Świetlic.
Do najważniejszych, które stały się już tradycją należą: bale karnawałowe Chatek, spartakiada, rajd górski, konkurs Scrabble, spotkania inaugurujące nowy rok szkolny, spotkania mikołajkowe, wspólne wigilie, liczne wycieczki, wyjścia do kina i na basen.
Szczególną formę pracy z dziećmi stanowią organizowane co roku kolonie letnie; w Orawce koło Jabłonki, w Brennej i na Słowacji.

 • Wyprawa "Chatkowiczów" do Raciborza

  GALERIA ZDJĘĆ

  Więcej
 • Ferie, ferie i po feriach

  Podczas ferii zimowych "Chatkowicze" spędzali czas bardzo aktywnie. Korzystaliśmy z zajęc na basenie, lodowisku, w szkole tańca, Skansenie, Muzeum, bibliotekach, Chorzowskim Centrum Kultury i wielu innych ciekawych miejscach. Szkoda, że ten czas minął tak szybko. 

  Więcej
 • Święty Mikołaj - Przestawienie 2

  Nasze przedstawienie mikołajkowe wystawialiśmy również w szkole podstawowej nr 37 podczas wizyty u uczniów prawdziwego Świętego Mikołaja!

  Więcej
 • Święty Mikołaj - Przedstawienie

  Dnia  11 grudnia nasz Chatkowy zespół taneczno-teatralny wystawił krótkie przedstawienie dotyczące św.Mikołaja.Długo przygotowywaliśmy sie do tego występu, a efekty naszych starań widać na zdjęciach!

  Więcej
 • Haloween - Galeria Zdjęć

  Galeria

  Więcej
 • Bal Przebierańców i Zawody Sportowe

  W ostatnią środę października na Chartce nr 1 zorganizowano bal przebierańców  o tematyce Halloween. Podopieczni sami przygotowali wystrój sali oraz swoje kostiumy. Oprócz wesołych zabaw tanecznych odbył się również pokaz upiornej mody oraz inne konkursy z nagrodami. Dla dzieci przygotowany został poczęstunek. Wszyscy bawi,li się świetnie!
   
  Trzeciego listopada podopieczni Chatki nr 1 wzięli udział w zawodach sportowych organizowanych przez stowarzyszenie Chorzowska Lauba. Emocji, które wyzwalały w dzieciach konkurencje i pozytywna rywalizacja, nie sposób opisać. Lepiej pooglądać zdjęcia!
  Więcej
 • Wielka Majówka

  Przeszło 40 dzieciaczków wraz z wychowawcami wyruszyło na ,, wielki ‘’ odpoczynek do Brennej w czasie tzw ,, Wielkiej majówki ‘’ Były to dzieci z Chatki nr 7 , które w wiosenny, ciepły poranek wyruszyły w poszukiwaniu przygody i odkrywaniu ciekawych miejsc.

  Więcej
 • Zimowisko w Orawce

  W okresie od 1 do 3 lutego spora grupa podopiecznych „Chatek” wyruszyła na podbój Podhala. Pomimo mrozu sięgającego chwilami 30 stopni zdobyliśmy szczyt Gubałówki, skosztowaliśmy oscypków, spacerowaliśmy po Krupówkach.

  Więcej
 • Solidarność międzypokoleniowa

  Chatka nr 1 uczestniczyła w międzynarodowym konkursie organizowanym przez stowarzyszenie   z siedzibą w Strasburgu. Celem stowarzyszenia jest promocja i rozwój działań pro-społecznych i kulturalnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej i poza nią. . Wysłaliśmy kilka prac rysunkowych o tematyce "Solidarność międzypokoleniowa"
   

  Więcej
 • My się zimy nie boimy!

  Chatkowicze w czasie ferii udowodnili, że mróz im nie jest straszny i chętnie wskoczyli do basenowej wody.

  Więcej
 • Chorzów z pasją

  19 listopada grupa 40 uczniów chorzowskich szkół wraz z opiekunami wyruszała w poszukiwaniu przygody do Bochni i Borka. Uczestnikami wycieczki byli laureaci konkursów miejskich, które odbyły się w ramach realizowanego przez stowarzyszenie projektu „Chorzów – miasto uczniów pasją” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Więcej
 • Festyn dzielnicowy

  Dnia 29.10 przy SP nr 15 w Chorzowie II odbył się pierwszy z festynów dzielnicowych podsumowujących projekt.

  Więcej
 • Jubileusz Chatek

  Dnia 29 września w DK Batory odbyło się tradycyjne już spotkanie podsumowujące kolejny rok działania Zespołu Świetlic Dzielnicowych Chatka.

  Więcej
 • Zbiórka Żywności

  Wrześniowa zbiórka żywności - zakończona

  Więcej
 • 8 lat CHATEK

  Dnia 29 września o godz. 17.00 w Domu Kultury Batory odbędzie sie uroczystość z okazji 8-lecia "Chatek".

  Więcej
 • Kolonijnych przygód czas

   

  Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy „Serce” już po raz dziewiąty zorganizowało wyjazd wakacyjny dla swoich podopiecznych. Tym razem kilkadziesiąt dzieci udało się na dwutygodniowe spotkanie z „Morską przygodą”. Towarzyszył im Robinson Crusoe, którego przygody inspirowały do wielu działań. Koloniści spędzili dwa tygodnie na polskim wybrzeżu - w Stegnej.

  Więcej
 • Festyn dzielnicowy

  Gimnazjum nr 8 w Chorzowie zorganizowało festyn dzielnicowy, na którym nie zabrakło podopiecznych świetlic dzielnicowych CHATKA

  Więcej
 • Spartakiada

  Kolejny raz podopieczni Świetlic Dzielnicowych CHATKA uczestniczyli w Spartakiadzie

  Więcej

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego

Współpraca

Teatr Mały

Dla obecnych i przyszłych emerytów