Uczucia osób starszych

Redakcja

8 marca, 2024
Osoby starsze mogą czuć się odsunięte od rozmowy lub sfrustrowane niemożnością dotrzymania tempa grupie. Mogą czuć się niezręcznie społecznie lub być niepewne siebie z powodu swojego wyglądu fizycznego lub braku wiedzy na temat tematu dyskusji. Mogą odczuwać smutek z powodu wykluczenia z działań grupy. Mogą obawiać się, że ich wpływ na dynamikę grupy jest zbyt duży – że są ciężarem. Mogą obawiać się o przyszłość i o to, czy w ich życiu znajdą się osoby, które sprawią, że poczują się mile widziane i kochane.

Osoby starsze mogą czuć się niepotrzebne

Może istnieć tendencja do zaniedbywania potrzeb osób starszych w pośpiechu, by pomóc młodszym ludziom w dostępie do nowych świadczeń. Dotyczy to w szczególności polityki mieszkaniowej. Może się wydawać, że pomoc tym, którzy chcą kupić własny dom, lub wsparcie dla tych, którzy potrzebują kredytu hipotecznego o niższym oprocentowaniu, przyniesie korzyści tylko osobom młodym. Faktem jest jednak, że wiele osób starszych wolałoby pozostać we własnym domu, ale może potrzebować w tym celu pomocy.

Osoby starsze mogą czuć się mało wartościowe

Osoby starsze mogą czuć się lekceważone, ignorowane, a nawet niewidzialne z powodu ageizmu. Mogą mieć poczucie, że mają niewiele do zaoferowania społeczeństwu w porównaniu ze swoimi młodszymi kolegami. Starość może także powodować poczucie wstydu lub zażenowania z powodu zmian w wyglądzie fizycznym i pojawienia się pewnych chorób przewlekłych, które są związane ze starzeniem się. Lęk, izolacja i depresja mogą być szczególnie nasilone w miesiącach zimowych, kiedy jest mniej światła słonecznego, panuje niska temperatura i jest mniej aktywności społecznej.

Osoby starsze mogą czuć, że nie zostało im dużo czasu

Wraz z wiekiem może brakować energii na spotkania towarzyskie lub na wykonywanie czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność. Osoba może czuć się bardziej wycofana i mniej zainteresowana spędzaniem czasu z ludźmi. Jeśli jesteś starszy i masz mniej energii, być może będziesz musiał ponownie przemyśleć swoją dietę i plan ćwiczeń. Osoba może być bardziej podatna na problemy zdrowotne, takie jak otyłość i choroby serca. Niektóre osoby starsze mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą miały mniejsze zabezpieczenie finansowe w późniejszym okresie życia z powodu choroby, przejścia na emeryturę lub śmierci partnera. Takie sytuacje mogą wywoływać niepokój lub stres i sprawiać, że ludzie czują, że nie zostało im wiele czasu.

Polecane: